Skip to content

4 Maple Ave

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1950

Last Sale Price
$63,500
Last Sale Date
Apr 7, 2003

Property Information

Block445
Lot44
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15X

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,694
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
52%
Improvement Value:$157,600
48%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,382-3.4%
2024$7,642+11.4%
2023$6,861+12.0%
2022$6,125+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 2728, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1950