Skip to content

511 Old Homestead Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1965

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block454
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,900
61%
Improvement Value:$124,500
39%
Total Assessment$322,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,498-8.0%
2024$7,063+7.8%
2023$6,553+1.7%
2022$6,442+23.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,242DeedBook 3636, Page 937Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$82,501

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 3508, Page 680Recorded2/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1965