Skip to content

506 Tranquility Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2000

Property Information

Block454
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,250
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
39%
Improvement Value:$304,000
61%
Total Assessment$502,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,489-3.6%
2024$10,878+2.9%
2023$10,570+2.6%
2022$10,298+8.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971