Skip to content

508 Tranquility Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1973

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block454
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,700
57%
Improvement Value:$146,100
43%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,959-3.4%
2024$7,201+8.5%
2023$6,638+4.2%
2022$6,373-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 3448, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1973