Skip to content

507 Old Homestead Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 2010

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 9, 2020

Property Information

Block454
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,236
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,100
41%
Improvement Value:$274,900
59%
Total Assessment$469,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781-3.6%
2024$10,141+2.6%
2023$9,882+2.9%
2022$9,603+25.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft2,236DeedBook 3556, Page 818Recorded5/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 2010