Skip to content

741 Canistear Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1950

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block472
Lot28
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage714
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,400
54%
Improvement Value:$144,900
46%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,351+16.9%
2024$5,435+1.0%
2023$5,381+0.9%
2022$5,330+29.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 3482, Page 248Recorded7/2/2018

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3280, Page 108

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 3010, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1950