Skip to content

162 Coon Den Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2005

Property Information

Block472
Lot59
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15D

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,334
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,300
49%
Improvement Value:$205,500
51%
Total Assessment$405,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,722+0.8%
2024$8,655+5.9%
2023$8,172+1.8%
2022$8,025-1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 1719, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1952