Skip to content

164 Coon Den Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1955

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block472
Lot60
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15D

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,400
74%
Improvement Value:$69,200
26%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,597+3.7%
2024$5,399+19.0%
2023$4,538-0.3%
2022$4,554+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$79,900
Sq Ft624DeedBook 3617, Page 627Recorded12/29/2021

Property Sale

Sale
$17,000
Sq Ft624DeedBook 3575, Page 104Recorded12/15/2020

Property Sale

Sale
$24,078

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 3506, Page 934Recorded1/31/2019

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1203, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1955