Skip to content

7 Mountain Trl

Vernon, NJ 07462

Built 2004

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Apr 2, 2012

Property Information

Block485
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19F

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,200
49%
Improvement Value:$300,000
51%
Total Assessment$589,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,544-0.2%
2024$12,571+4.0%
2023$12,091+2.7%
2022$11,769+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 3288, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$449,000
DeedBook 2895, Page 152

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2811, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 2004