Skip to content

19 Meadow Lane

Vernon, NJ 07462

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 20, 2025

Property Information

Block485
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19F

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,046
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,500
53%
Improvement Value:$243,400
47%
Total Assessment$520,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,091+2.8%
2024$9,812+11.4%
2023$8,810+3.8%
2022$8,489+8.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft2,046DeedBook 10393, Page 221Recorded7/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 1296, Page 76