Skip to content

17 Meadow Lane

Vernon, NJ 07462

Built 1976

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 22, 1996

Property Information

Block485
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,200
68%
Improvement Value:$131,200
32%
Total Assessment$408,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,575+1.8%
2024$8,427+11.0%
2023$7,590+4.0%
2022$7,299+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2179, Page 7

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1702, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1976