Skip to content

5 Clover Ln S

Vernon, NJ 07462

Built 1966

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 9, 2022

Property Information

Block487
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,700
53%
Improvement Value:$155,500
47%
Total Assessment$329,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,182+0.9%
2024$8,106+7.3%
2023$7,553+3.1%
2022$7,327+6.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,922DeedBook 3649, Page 471Recorded9/14/2022

Property Sale

SaleMulti
$298,000
DeedBook 2963, Page 158

Property Sale

SaleMulti
$152,500
DeedBook 2053, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 1243, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1966