Skip to content

8 Clover Lane S

Vernon, NJ 07462

Built 1988

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block487
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19E

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,084
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
37%
Improvement Value:$295,700
63%
Total Assessment$469,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,299-0.5%
2024$11,355+4.7%
2023$10,850-3.5%
2022$11,246+33.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft3,084DeedBook 3548, Page 834Recorded2/11/2020

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2734, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1349, Page 199