Skip to content

10 Clover Ln

Vernon, NJ 07462

Built 1966

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Aug 7, 2009

Property Information

Block487
Lot23
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,950
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
56%
Improvement Value:$138,500
44%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,806+1.2%
2024$7,714+5.2%
2023$7,329+3.8%
2022$7,061+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 3231, Page 193

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 2013, Page 86

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 1214, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1966