Skip to content

377 Rt 515

Vernon, NJ 07462

Built 1959

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Feb 20, 2009

Property Information

Block487
Lot31
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage852
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,200
74%
Improvement Value:$52,700
26%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,229+2.7%
2024$5,090+7.8%
2023$4,724-1.8%
2022$4,811-22.2%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 3220, Page 596

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2433, Page 31

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2245, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1959