Skip to content

2 Higgins Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$659,000
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block490
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,764
Acreage1.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,500
39%
Improvement Value:$368,500
61%
Total Assessment$604,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,769+3.3%
2024$12,366-7.1%
2023$13,311-2.2%
2022$13,609+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$659,000
Sq Ft3,764DeedBook 10420, Page 574Recorded11/21/2025

Property Sale

Sale
$512,000
Sq Ft3,764DeedBook 3625, Page 214Recorded3/8/2022

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft3,764DeedBook 3393, Page 643Recorded6/15/2016

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2218, Page 86

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1748, Page 184

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 1649, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1989