Skip to content

2102 Lakeside Dr W

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block500
Lot23
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20E

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$381,000
85%
Improvement Value:$66,200
15%
Total Assessment$447,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,578-1.9%
2024$8,744-14.3%
2023$10,208+5.3%
2022$9,697+18.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$437,500
Sq Ft768DeedBook 10429, Page 1796Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 3037, Page 225

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2280, Page 176

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 1302, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1940