Skip to content

28 Longview Ln S

Hamburg, NJ 07419

Built 1976

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 7, 2024

Property Information

Block576
Lot129
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26J

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,900
52%
Improvement Value:$175,800
48%
Total Assessment$363,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,248+2.6%
2024$8,036+27.8%
2023$6,289+4.4%
2022$6,025+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,768DeedBook 10330, Page 197Recorded8/21/2024

Property Sale

Sale
$244,000
Sq Ft1,040DeedBook 10255, Page 1566Recorded7/5/2023

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 2565, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1976