Skip to content

8 Lakeview Dr S

Hamburg, NJ 07419

Built 1950

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block576
Lot34
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26H

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,400
55%
Improvement Value:$150,500
45%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,675+3.2%
2024$7,437+11.8%
2023$6,651+4.8%
2022$6,345+13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,264DeedBook 10261, Page 292Recorded8/2/2023

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,264DeedBook 3626, Page 620Recorded3/17/2022

Property Sale

Sale
$239,000

From: PEACOCK, AUSTIN

To: ARTURO, KELLY A & DEMAURO, MICHAEL

Sq Ft1,264DeedBook 3566, Page 800Recorded9/16/2020

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3334, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1950