Skip to content

43 Tall Oaks Dr

Hamburg, NJ 07419

Built 1978

Last Sale Price
$131,500
Last Sale Date
Sep 15, 1992

Property Information

Block576
Lot46
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,300
57%
Improvement Value:$141,000
43%
Total Assessment$328,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,460+3.4%
2024$7,214+12.0%
2023$6,443+4.2%
2022$6,185-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 1880, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1978