Skip to content

47 Tall Oaks Dr

Hamburg, NJ 07419

Built 1974

Last Sale Price
$222,200
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block576
Lot48
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
51%
Improvement Value:$180,600
49%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,358+4.2%
2024$8,020+7.5%
2023$7,461+5.2%
2022$7,096+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$222,200
DeedBook 3415, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1974