Skip to content

5 Crestview Lane

Hamburg, NJ 07419

Built 1972

Last Sale Price
$79,500
Last Sale Date
Oct 31, 1984

Property Information

Block576
Lot67
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26J

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,448
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,200
47%
Improvement Value:$216,000
53%
Total Assessment$406,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,198+1.9%
2024$9,026+8.6%
2023$8,310+4.6%
2022$7,944+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 1219, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1972