Skip to content

36 High Crest Dr

Hamburg, NJ 07419

Built 1965

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block576
Lot89
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26J

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,025
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,400
61%
Improvement Value:$119,000
39%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,020+3.9%
2024$6,757+7.9%
2023$6,264+2.6%
2022$6,107+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
Sq Ft1,025DeedBook 3537, Page 934Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$92,800
DeedBook 3486, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1965