Skip to content

50 High Crest Dr

Hamburg, NJ 07419

Built 2003

Last Sale Price
$304,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block576
Lot96
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,414
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,900
47%
Improvement Value:$227,800
53%
Total Assessment$430,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,280+0.1%
2024$8,274-10.1%
2023$9,200+1.9%
2022$9,024+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2953, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 2003