Skip to content

54 High Crest Dr

Hamburg, NJ 07419

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block576
Lot98
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SFVR2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
58%
Improvement Value:$154,200
42%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,793-5.6%
2024$7,193-10.9%
2023$8,074+2.4%
2022$7,888+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999