Skip to content

28 Greenhill Road

Hamburg, NJ 07419

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 1993

Property Information

Block585
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26H

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,300
58%
Improvement Value:$135,300
42%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,247+4.3%
2024$6,947+11.9%
2023$6,211+4.3%
2022$5,956-5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 1519, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1980