Skip to content

32 Greenhill Road

Hamburg, NJ 07419

Built 1972

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block585
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26H

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage935
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,100
67%
Improvement Value:$92,200
33%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,371+4.3%
2024$6,111+15.3%
2023$5,301+4.7%
2022$5,065-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft935DeedBook 10273, Page 1474Recorded10/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1972