Skip to content

38 Greenhill Road

Hamburg, NJ 07419

Built 1973

Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block585
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26H

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
57%
Improvement Value:$136,900
43%
Total Assessment$318,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,235+1.0%
2024$7,162+12.1%
2023$6,390+4.2%
2022$6,132-4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3203, Page 697

Property Sale

SaleMulti
$272,500
DeedBook 2956, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1973