Skip to content

20 Rt 94

Vernon, NJ 07462

Built 1909

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 22, 2025

Property Information

Block607
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,744
Acreage5.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,300
48%
Improvement Value:$179,900
52%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,245-9.2%
2024$7,981-8.9%
2023$8,763-0.6%
2022$8,817-1.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
Sq Ft2,744DeedBook 10360, Page 834Recorded1/27/2025

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1909