Skip to content

1 Patriot Way

Glenwood, NJ 07418

Built 1995

Last Sale Price
$207,600
Last Sale Date
Mar 29, 1995

Property Information

Block7
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,100
46%
Improvement Value:$252,400
54%
Total Assessment$468,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,903-3.8%
2024$10,289-2.8%
2023$10,582+6.8%
2022$9,913+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$207,600
DeedBook 2073, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1995