Skip to content

13 Colonial Cir

Glenwood, NJ 07418

Built 1993

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 15, 2003

Property Information

Block7
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,387
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,900
41%
Improvement Value:$308,000
59%
Total Assessment$524,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,160-2.9%
2024$11,490+1.4%
2023$11,331+5.7%
2022$10,720-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 2731, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1993