Skip to content

9 Colonial Cir

Glenwood, NJ 07418

Built 1994

Last Sale Price
$209,982
Last Sale Date
Jul 27, 1994

Property Information

Block7
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FV L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,517
Acreage1.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,600
43%
Improvement Value:$287,100
57%
Total Assessment$502,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,628-3.0%
2024$10,961+1.6%
2023$10,787+1.3%
2022$10,648+16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$209,982
DeedBook 2017, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1994