Skip to content

3 Colonial Cir

Glenwood, NJ 07418

Built 1993

Last Sale Price
$233,783
Last Sale Date
Jun 24, 1993

Property Information

Block7
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,404
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,400
45%
Improvement Value:$262,100
55%
Total Assessment$476,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,079-2.5%
2024$10,341+2.0%
2023$10,142+6.9%
2022$9,487+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$233,783
DeedBook 1934, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1993