Skip to content

4 Lower Unionville Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1929

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 9, 1987

Property Information

Block2
Lot35
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class16
Description1 SF
Dwellings1
ZoningNHCO
Sq Footage1,265
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
40%
Improvement Value:$93,500
60%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,598+1.4%
2024$4,534+1.8%
2023$4,455+3.4%
2022$4,308+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929