Skip to content

10 Elizabeth Ave

Cranford, NJ 07016

Built 1925

Last Sale Date
Aug 17, 2061

Property Information

Block320
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,100
48%
Improvement Value:$71,600
52%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,335+1.7%
2024$9,180+1.3%
2023$9,065+0.3%
2022$9,036+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6438, Page 233Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4949, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1925