Skip to content

14 Elizabeth Ave

Cranford, NJ 07016

Built 1928

Last Sale Price
$57,500
Last Sale Date
Nov 12, 1980

Property Information

Block320
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
39%
Improvement Value:$103,300
61%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,572+1.7%
2024$11,381+1.3%
2023$11,237+0.3%
2022$11,201+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 3239, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1928