Skip to content

12 Elizabeth Ave

Cranford, NJ 07016

Built 1925

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block320
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
49%
Improvement Value:$71,300
51%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,402+1.7%
2024$9,247+1.3%
2023$9,131+0.3%
2022$9,101+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 4757, Page 269

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4201, Page 1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3724, Page 41

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 3445, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1925