Skip to content

313 Vine St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1914

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block357
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,334
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,700
52%
Improvement Value:$176,000
48%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,075-17.5%
2024$8,580+2.8%
2023$8,348
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6374, Page 2287

Property Built

Built

Year Built: 1914