Skip to content

333-335 Vine St

Elizabeth, NJ 07201

Built 2004

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block357
Lot48
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,700
31%
Improvement Value:$502,800
69%
Total Assessment$728,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,016-14.1%
2024$16,312+2.8%
2023$15,871
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 6291, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 2004