Skip to content

1020 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 22, 1996

Property Information

Block102
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
37%
Improvement Value:$88,200
63%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,845+2.2%
2024$9,629-1.0%
2023$9,729+0.5%
2022$9,677+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4396, Page 315

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 3575, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1970