Skip to content

8 Sherman St

Linden, NJ 07036

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Dec 7, 2007

Property Information

Block44
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
35%
Improvement Value:$90,300
65%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,725+2.2%
2024$9,512-1.0%
2023$9,610+0.5%
2022$9,559+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$665,000
DeedBook 5688, Page 525

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3006, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1956