Skip to content

914 Hussa St

Linden, NJ 07036

Built 1951

Last Sale Date
Oct 12, 2007

Property Information

Block112
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
41%
Improvement Value:$62,600
59%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+2.2%
2024$7,332-1.0%
2023$7,408+0.5%
2022$7,368+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 4092, Page 263

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3629, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1951