Skip to content

618 Mc Candless St

Linden, NJ 07036

Built 1937

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 1, 2024

Property Information

Block124
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class35
Description1A-SCB-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
56%
Improvement Value:$25,700
44%
Total Assessment$58,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,107+2.2%
2024$4,017-1.0%
2023$4,058+0.5%
2022$4,037+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 6539, Page 2266Recorded3/12/2024

Property Sale

SaleMulti
$28,000
DeedBook 3205, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1937