Skip to content

1511 Essex Ave

Linden, NJ 07036

Built 1998

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block42
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description1A-F-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
29%
Improvement Value:$110,800
71%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,026+2.2%
2024$10,785-1.0%
2023$10,896+0.5%
2022$10,838+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

DeedBook 6552, Page 529Recorded8/5/2024

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4689, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4602, Page 174