Skip to content

725 Jackson Ave

Linden, NJ 07036

Built 1985

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block132
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
34%
Improvement Value:$84,500
66%
Total Assessment$128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,036+2.2%
2024$8,838-1.0%
2023$8,929+0.5%
2022$8,882+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6386, Page 2547Recorded10/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$327,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 5551, Page 810

Property Sale

SaleMulti
$122,900
DeedBook 4672, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 3340, Page 160