Skip to content

1409 Mc Candless St

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block132
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
37%
Improvement Value:$74,900
63%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,361+2.2%
2024$8,178-1.0%
2023$8,262+0.5%
2022$8,218+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 6303, Page 2515Recorded1/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1938