Skip to content

1418 Bower St

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block132
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
38%
Improvement Value:$67,400
62%
Total Assessment$107,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,588+2.2%
2024$7,421-1.0%
2023$7,498+0.5%
2022$7,458+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 5518, Page 881Recorded7/26/2005

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 5418, Page 164NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/24/2004

Property Sale

SaleMulti
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 5391, Page 349Recorded9/17/2003

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 3976, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1938