Skip to content

500 Roselle St

Linden, NJ 07036

Built 1962

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 11, 2017

Property Information

Block157
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
35%
Improvement Value:$86,000
65%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,282+2.2%
2024$9,079-1.0%
2023$9,173+0.5%
2022$9,124+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 6194, Page 303NU CodeTitle correction (4)Recorded6/12/2017

Property Sale

SaleMulti
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 5714, Page 353NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/2/2008

Property Sale

SaleMulti
$188,000
DeedBook 4032, Page 163

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 3155, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1962