Skip to content

605 Harrison Pl

Linden, NJ 07036

Built 1973

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block157
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
45%
Improvement Value:$65,400
55%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,396+2.2%
2024$8,212-1.0%
2023$8,297+0.5%
2022$8,253+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 5628, Page 124NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/10/2007

Property Built

Built

Year Built: 1973