Skip to content

619 E Blancke St

Linden, NJ 07036

Built 1922

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Feb 12, 2024

Property Information

Block157
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class46
Description4A-F-4G-2S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
34%
Improvement Value:$106,700
66%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,300+2.2%
2024$11,053-1.0%
2023$11,167+0.5%
2022$11,108+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6537, Page 2739Recorded2/27/2024

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 3413, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1922